Ohjeistusta kotilomista on muutettu – lomalta voi palata myös koronalle altistuneena tai sairastuneena
24.4.2020

Oletuskuva

Uuden ohjeistuksen mukaan kotilomalta voi palata asumisyksikköön myös koronalle altistuneena tai sairastuneena. Eteva suosittaa edelleen kotilomista luopumista asumisyksiköiden asiakkaiden terveyden suojelemiseksi.

Vallitsevan koronavirusepidemian vuoksi Etevan ryhmäkodeissa tai perhehoidossa asuville, kehitysvammapsykiatrian yksiköissä hoitojaksolla oleville ja heidän läheisilleen on suositeltu asiakkaiden kotilomista luopumista, kunnes koronavirusepidemia helpottaa. Asiakkaidemme terveyden suojelemiseksi tämä suositus on edelleen voimassa. Tänä aikana on hyvä pitää yhteyttä läheisiin pääasiassa puheluin ja videopuheluin.

Eteva ei estä koronalle altistuneita tai sairastuneita palaamasta kotilomalta asumisyksikköön

Aiemman ohjeen mukaan Etevan asiakas ei voinut palata kotilomalta takaisin asumisyksikköönsä, jos hän oli loman aikana altistunut koronavirukselle tai saanut hengitystieinfektion oireita.
 
Sosiaali- ja terveysministeriöltä 23.4.2020 saadun ohjeistuksen mukaisesti asiakasta ei kuitenkaan saa estää palaamasta takaisin asumisyksikköönsä, vaikka hän olisi kotilomalla altistunut koronavirukselle tai sairastunut.

Näin ollen myös Etevan ryhmäkodeissa tai perhehoidossa asuvat ja kehitysvammapsykiatrian yksiköissä hoitojaksolla olevat asiakkaat voivat palata asumisyksikköönsä mahdollisesta korona-altistuksesta tai sairastumisesta huolimatta.

Asumisyksikön muiden asiakkaiden suojelemiseksi toivomme kuitenkin, että jos asiakas kotilomalle lähtee ja sinä aikana saa hengitystieinfektion oireita tai sairastuu koronatautiin, hän ei palaisi asumisyksikköön ennen kuin on ollut oireeton 48 tunnin ajan.

Seuraamme tilanteen kehittymistä jatkuvasti ja päivitämme ohjeistuksiamme sen mukaisesti.    

Lisätiedot  

Näitä linjauksia koskevia tarkempia soveltamisohjeita Etevassa antavat tulosaluejohtajat ja aluepäälliköt.

Asumisyksiköiden ja perhehoidon osalta

Tulosaluejohtaja Johanna Pulkkinen, p. 040 304 7002, johanna.pulkkinen@eteva.fi

Aluepäällikkö Kirsi Reunanen, p. 040 304 8098, kirsi.reunanen@eteva.fi
(Alue 1: Karkkila, Lohja, Raasepori ja Vihti. Lyhytaikainen hoito 1 ja lasten pitkäaikainen hoito Karkkila, Lohja ja Vihti)

Aluepäällikkö Sari Pesu, p. 040 304 8096, sari.pesu@eteva.fi
(Alue 2: Nurmijärvi, Espoo, Kirkkonummi, Kauniainen, Porvoo, Järven-pää, Tuusula ja Kerava)

Aluepäällikkö Merja Siltala, p. 040 304 8099, merja.siltala@eteva.fi
(Alue 3: Askola, Hyvinkää, Loviisa, Mäntsälä, Porvoo, maatilat Lahden Nastola ja Orimattila sekä perhehoito)

Aluepäällikkö Kirsi Manssila, p. 040 304 7010, kirsi.manssila (at)eteva.fi
(Alue 4: Hämeenlinna, Janakkala ja Vantaa)


Kehitysvammapsykiatrian yksiköiden osalta

Tulosaluejohtaja Kirsi Leväpelto, p. 040 304 7003, kirsi.levapelto@eteva.fi

Aluepäällikkö Susanna Wolkoff, p. 040 304 7865, susanna.wolkoff@eteva.fi 
(Kehitysvammapsykiatrian yksiköt Hämeenlinna, Kerava ja Lahti)

 

Eteva kuntayhtymä

Marika Metsähonkala,
toimitusjohtaja

Arkisto